Nawigacja
Strona Główna
Kategorie Newsów
Artykuły
GALERIA
Linki
Szukaj
Informacje ogólne
Skład Zespołu

Kontakt

Kalendarium
Teksty piosenek
Dla zespołu...

Ja z Bolkowa ....

Filmy
Filmy

Klub Poezji
My dziewczyny od Bolkowa
Wieź mnie koniku


Ostatnie Artykuły
Święto Baby Wielkano...
Dzień Babci i Dzień ...
KIERMASZ BOŻONARODZE...
Artystyczna gmina Bo...
5 - Lecie Działalnoś...
Najbliższe święta
Witamy

Witamy na naszej stronie

Zespół ludowo - folklorystyczny

Echo


Niech wyjeżdża ten, kto chce. Chociaż nieraz jest mi smutno, Chociaż nieraz jest mi źle. Dobrze jest, dobrze jest, Nam w Bolkowie żyć. Można tu, można tu i szczęśliwym być. Dobrze jest, dobrze jest, nam w Bolkowie żyć I sny kolorowe śnić. Ja z Bolkowa nie wyjadę, Żeby nabić sobie trzos. Bo ja wierzę, że niedługo Do nas się uśmiechnie los. Ja z Bolkowa nie wyjadę, gdy zakwita wiosną maj. Bo na małe nasze miasto, To na ziemi piękny raj. Tym co z Bolkowa wyjadą Niechaj sprzyja dobry los. A my wesołą gromadą Śpiewamy na cały głos.
"Ja z Bolkowa nie wyjadę" słowa: Marian Cwanek

 
 
KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY 2013
Boże Narodzenie

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY


W niedzielne przedpołudnie 15 grudnia br. w Domu Kultury w Bolkowie odbyła się VI Edycja Kiermaszu Bożonarodzeniowego. Do udziału w jarmarku świątecznym zgłosiło się 22 uczestników prezentujących swoje wyroby świąteczne, ozdoby choinkowe, smakołyki. W programie artystycznym wystąpił Klub Twórców Poezji"Iskierka", zespoły ludowe: "Wiadrowianie", "Kaczorowianie", "Mysłowianki", "Lipowianie", "Bolkowianie" oraz "Echo". Wysłuchaliśmy również najpiękniejsze kolędy w wykonaniu Grupy Operowej „Sonotrio” z Wrocławia. W czasie trwania kiermaszu wręczono nagrody dla najmłodszych uczestników konkursu plastycznego "Szopka Bożonarodzeniowa". W konkursie kulinarnym na „Najsmaczniejsze pierogi świąteczne” - I miejsce zajęło KGW z Wolbromka.
Dodał:  rakowska dnia 18.12.2013 22:04:19         Czytaj więcej · 991 Czytań · Drukuj
 
 
Artystyczna gmina Bolków „Echo”: śpiewamy już 9 rok!


Artystyczna gmina
Bolków
„Echo”: śpiewamy już 9 rok!


Dawno, niedawno temu… O tym jak zespół powstał śpiewają w jednej ze swoich piosenek z tekstem Mariana Cwanka. Pierwszy raz zaprezentowali ją nieco ponad trzy lata temu, podczas jubileuszu pięciolecia swego istnienia. Od tamtej pory zmieniają tylko lata. „Echo” śpiewem swym i energią cieszy już prawie 9 lat.

„Kiedy w najlepsze zabawa trwała,
a sercu śpiewać się chciało,
to nasze głosy się połączyły:
tak właśnie „Echo” powstało”.


Zespół folklorystyczno - ludowy „Echo” powstał w Bolkowie wiosną 2005 roku. W mieście nie było wówczas żadnego zespołu skupiającego osoby, które śpiew, szczególnie ludowy, biesiadny, kochają i potrafią radość płynącą z piosenki przekazać innym. I to bez względu na wiek wykonawców czy odbiorców piosenek. Na terenie wiejskim w owym czasie „Mysłowianki” występowały jedynie od okazji do okazji np. dożynkowej. Trwała właśnie zabawa dla członków i sympatyków koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w bolkowskim domu kultury. Barbara Mazan, związana z jedną z firm kosmetycznych, ufundowała nagrody i poprosiła prezesa bolkowskich emerytów, Henryka Spodziewałę, o ogłoszenie konkursu wokalnego, którego uczestnikom chciała te nagrody wręczyć. Konkurs się odbył, minął, ale ziarenko zasiane w myślach jego uczestników rozwijało się. Powstała idea, by stworzyć zespół. Panie pochodziły nieco po mieście i wsiach odwiedzając ludzi, którzy znani są z ładnego głosu, odpowiedniego do planowanego repertuaru i znalazły koleżanki chętne do wspólnego śpiewania albo akompaniowania im np. na akordeonie.
„Bo taką nazwę żeśmy wybrali
i lata szybko mijały
chór żeński śpiewał, zawsze na fali,
piosenki co w duszy grały”

Zespół przyjął nazwę „Echo”, choć w rozważaniach przewijały się inne m.in. „BolkowianiE”. Śpiewały panie Kazimiera Dziedzic, Sabina Morys, Regina Wojciechowska, Anna Kulbida, Kazimiera Seńków, po jakimś czasie dołączyli Helena Cwanek z mężem Marianem i Barbara Czarna z mężenm Edwardem. Początkowo akordeonistą był Tadeusz Waranica. Potem zmienili go Zygfryd Kołodziejczyk i Edward Czarny. Marian Cwanek wielokrotnie pisywał teksty okolicznościowych piosnek na gminne uroczystości i jubileusze, korzystając ze znanych, ludowych melodii. Repertuar poszerzał się. Nieco ponad rok po powstaniu „Echo” wzięło udział w jesiennej edycji listy przebojów ludowych Radia Wrocław. To było wydarzenie w życiu nie tylko kapeli, ale i Bolkowa. Bo nigdy wcześniej taka sytuacja w gminie się nie zdarzyła. Ośrodek kultury, pod którego auspicjami „Echo” działa od początku, organizował im koncerty promocyjne, by rozpowszechnić wiedzę o konkursie i udziale w nim zespołu. Wśród kilkunastu zespołów tej edycji „Echo” zakończyło swój udział na IV miejscu. Po trzech latach z „Echa” odeszli Edward i Barbara Czarni, by stworzyć własny zespół. Zabrali Helenę i Mariana Cwanków. Po kilku miesiącach państwo Cwankowie jednak powrócili do „Echa”. W tym mniej więcej czasie do kapeli dołączył Bolesław Pękalski, który grał na perkusji, a jak trzeba było to i na akordeonie.
Do chóru żeńskiego doszły głosy Bronisławy Buczkowskiej, Barbary Celuch i Małgorzaty Tokarskiej - Mazur.
„Pieśni ludowe, pieśni biesiadne
leciały niczym ptaki w świat,
a wszystkie serca się radowały i
tak śpiewamy dziewięć lat”

Zaczęło się od kilku popularnych czy lubianych i znanych przez członków grupy, piosenek ludowych. Potem wyniknęła potrzeba śpiewania także piosenek biesiadnych, które zespól wykonywał czasem w przerwach między punktami programu różnych imprez, czasem jedynie przy stole, a czasem na scenie. Była też konieczność, wielokrotna, występowania w repertuarze patriotycznym czy religijnym. Pieśni patriotyczne potrzebne były m.in. podczas występów świątecznych, z okazji narodowych rocznic. Pieśni religijne zespół wykonywał w kościele parafialnym m.in. podczas odpustu czy dożynek. Repertuar „Echa” to w większości piosenki o ludowym rodowodzie: ludowe lub stylizowane na ludowo, biesiadne. Ale panie nie stronią również od repertuaru popularnego w postaci piosenek uznanych za ciekawe pod względem melodii, z czymś interesującym np. w linii melodycznej czy tekście. Tak włączono do repertuaru przebój sprzed lat „Bella donna” czy „Dzieci Pireusu” albo ostatnio piosenkę „Cyganeria”. „Echo” ma także w repertuarze piosenki napisane przez Mariana Cwanka do znanych, przede wszystkim ludowych, melodii. „Małym miasteczkiem” na melodii zespołu Boney M. czy „Ja z Bolkowa nie wyjadę” okazują miłość do swego miasta, swej „małej Ojczyzny”.
„Echo” znane jest także z tego, że ma kilkudziesięciu tymczasowych, jednokrotnych członków. To takie osoby, które z „Echem” występowały na scenach w różnych miejscach i z różnych okazji. Na taką specjalną okoliczność zespół przepasywał gościnnego wokalistę w fartuszek podobny do tych, które nosi przy niektórych sukienkach stylizowanych na ludowe. Takie fartuszki dostali od „Echa” m.in. ówczesny wicepremier Jarosław Kalinowski, przedstawiciele władz powiatu jaworskiego i gminy Bolków, sołtysi z większości wsi w gminie oraz kilku spoza niej , zaprzyjaźnieni przedstawiciele związków i stowarzyszeń oraz inni fani grupy.
„Żeby piosenki z serca śpiewane
na lepsze odmieniły świat.
więc stańmy razem i zaśpiewajmy,
żeby weselszy stał się świat”.

Były lata, w których „Echo” występowała na różnych scenach w gminie, powiecie, sąsiednich miejscowościach ponad 50 razy w roku. Na jubileusz pięciolecia obliczono, że przez te minione lata „Echo” wystąpiło pond 150 razy. Śpiewanie i występy oraz przygotowania i nowe wyzwania w postaci kolejnych piosenek cieszą członków „Echa”. Próby odbywają się raz w tygodniu, ale nie jest to reguła. Bo czasem chcą spotkać się częściej, by po dłuższych próbach brzmieć lepiej. Dwie panie dojeżdżają na próby i występy z Wierzchosławic, jedna z Domanowa. Potrafią zostawić dom, nawet czasem gości, by zaśpiewać, podzielić się radością i energią piosenek. Bo to dla nich sposób na życie, metoda na wolny czas emerytury większości członków „Echa”, na zapomnienie o codziennych problemach. Na swej drodze w ciągu prawie dziewięciu lat nie brakowało im także smutnych chwil, takich jak odejście na zawsze w jednym roku, najpierw Anny Kulbidy, a potem Bolesława Pękalskiego.
Dziś „Echo” to dziesięć śpiewających pań, dwóch akordeonistów, perkusista i śpiewający czasem z zespołem, a bywa, że i solo, instruktor z ośrodka kultury, Ryszard Bożek. Czasem zespołowi towarzyszy Maria Zuchantke, skrzypaczka, Niemka zamieszkała od kilkunastu lat w Polsce. Chór żeński „Echa” to: Kazimiera Dziedzic, Sabina Morys – z tamburynem w ręku, Regina Wojciechowska, Kazimiera Seńków – kierownik kapeli, Bronisława Buczkowska, Barbar Celuch, Janina Grażyna Andrzejewska, Grażyna Magda, Elżbieta Tęcza, Małgorzata Tokarska – Mazur. Na akordeonach grają Zygfryd Kołodziejczyk i Waldemar Lisiewicz, a Edward Szturma na perkusji.
Bieżące dokonania zespołu śledzić można na stronie internetowej www.echobolkow,ubf.pl 3 maja „Echo” miało w związku ze stroną jubileusz: odwiedził ją stutysięczny internauta. Z licznika wynika, że stronę bolkowskiej kapeli, gdzie są także filmy z piosenkami „Echa” odwiedza w ciągu doby ponad sto osób. W swym dorobku mają płytę z piosenkami i kilka piosenek w formie teledysku, także na płytce. Niedługo „Echo” zamierza nagrać kolejny krążek.


M. Ewa Kacperska
Nowa Gazeta Jaworska
Dodał:  rakowska dnia 14.11.2013 22:50:25         Czytaj więcej · 963 Czytań · Drukuj
 
 
WIECZORNICA POETYCKO - MUZYCZNA
Iskierka


Klub Twórców Poezji ’’ISKIERKA’’
Zespół Ludowy ’’ECHO"


zapraszają na:

WIECZORNICĘ MUZYCZNO - POETYCKĄ
„historia muzyką, śpiewem i poezją pisana”


Dn. 15 listopada (piątek) 2013 r. o godz. 16: 00
w programie wystąpią:1. KLUB TWÓRCÓW POEZJI „ISKIERKA”
2. ZESPÓŁ LUDOWY "BOLKOWIANIE"
3. Zespół Ludowy "ECHO"
4. ZESPÓŁ MUZYCZNY "SANDEJ"
5. R. TERLEGA W KONCERCIE PRZYJAŹNI

Dodał:  rakowska dnia 08.11.2013 15:52:50         Czytaj więcej · 799 Czytań · Drukuj
 
 
5 - Lecie Działalności Klubu Twórców Poezji "ISKIERKA"
Iskierka

5 - Lecie Działalności Klubu Twórców Poezji "ISKIERKA"


26 października br. w Ośrodku Kultury w Bolkowie odbyła się uroczystość 5 - lecia działalności Klubu Twórców Poezji "ISKIERKA".
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, przyjaciele Klubu Iskierka oraz osoby wspierające jego działalność.
Po odśpiewaniu stu lat dla solenizantów obejrzeliśmy Kabaret "Nie takich starszych pań i wystrychniętych na dudka" z Kamiennej Góry. Po spektaklu wystąpiły zespoły folklorystyczne "Echo", "BolkowianiE" oraz zespół taneczny „Metamorfoza”. Główną gwiazdą wieczoru był Klub Twórców Poezji "Iskierka" pod kierownictwem Pana Mariana Cwanka.
Na zakończenie można było przy świetle scenicznych lamp bawić się do późnych godzin wieczornych przy muzycznych akordach Pana Ryszarda Terlegi z Jawora.

iske1.jpgiske2.jpgiske3.jpg
iske4.jpgiske5.jpgiske6.jpg
iske7.jpgiske8.jpgiske9.jpg
iske14.jpgiske16.jpgiske17.jpg
iske20.jpgiske21.jpgiske22.jpg
iske23.jpgiske24.jpgiske25.jpg

Dodał:  rakowska dnia 29.10.2013 19:50:07         Czytaj więcej · 786 Czytań · Drukuj
 
 
Iskierki
Życzenia


Dodał:  rakowska dnia 27.10.2013 16:34:43         Czytaj więcej · 762 Czytań · Drukuj
 
 
Uroczystość odpustowa w Sadach Górnych 8. 09. 2013 r.
Koncerty

Uroczystość święta patrona kościoła Narodzenia NMP, czyli odpust był kolejną okazją do specjalnego spotkania w dniu 8 września 2013 r. mieszkańców obu wsi - Sadów Dolnych i Sadów Górnych, należących do jednej parafii w Sadach Górnych.

foto Małgorzata Tokarska - Mazur


Dodał:  rakowska dnia 09.09.2013 19:16:26         Czytaj więcej · 794 Czytań · Drukuj
 
 
Dożynki Gminne w Starych Rochowicach 7. 09. 2013 r


Dożynki Gminne w Starych Rochowicach
7. 09. 2013 r.Dodał:  rakowska dnia 08.09.2013 15:05:03         Czytaj więcej · 667 Czytań · Drukuj
 
 
Dożynki miejskie w Bolkowie 01 września 2013 r.Z nadesłanych wierszy...Urszula Omylińska
Wiersze dożynkowe

Dożynki miejskie w Bolkowie
Dodał:  rakowska dnia 02.09.2013 07:21:56         Czytaj więcej · 1241 Czytań · Drukuj
 
 
Przregląd Zespołów Folklorystycznych - LIPA 2013
Festiwale

W dniu 4 sierpnia 2013 r. w Lipie odbyła się
II Edycja Przeglądu Zespołów Folklorystycznych.
Do udziału w przeglądzie zgłosiło się 8 zespołów:

Bolkowianie
Dobkowianie
Echo
Kaczorowianie
Kukułeczki
Lipowianie
Mysłowianki
Wiadrowianie


W czasie przerw między występami, najmłodsza społeczność wioski mogła uczestniczyć w przeróżnych konkurencjach sportowo-rekreacyjnych przygotowanych przez instruktorów Domu Kultury i Świetlic Wiejskich. W czasie trwania festynu można było za symboliczną złotówkę zakupić cegiełkę.
Głównym organizatorem Festynu było Koło Gospodyń Wiejskich z Lipy a zarazem Zespól Ludowy "Lipowianie".


llip1_(1).jpgllip1_(a)_(1).jpg
llip1_(a)_(4).jpgllip1_(a)_(3).jpgllip1_(a)_(5).jpg
llip1_(a)_(7).jpgllip1_(a)_(6).jpgllip1_(a)_(8).jpg
llip1_(a)_(10).jpgllip1_(a)_(9).jpgllip1_(a)_(11).jpg
llip1_(a)_(13).jpgllip1_(a)_(12).jpgllip1_(a)_(14).jpg
llip1_(a)_(16).jpgllip1_(a)_(15).jpgllip1_(a)_(17).jpg
llip1_(a)_(18).jpgllip1_(a)_(20).jpgllip1_(a)_(21).jpg
llip1_(a)_(22).jpgllip1_(a)_(24).jpgllip1_(a)_(23).jpg
llip1_(a)_(25).jpgllip1_(a)_(26).jpgllip1_(a)_(27).jpg
llip1_(a)_(28).jpgllip1_(a)_(29).jpgllip1_(a)_(30).jpg
llip1_(a)_(31).jpgllip1_(a)_(33).jpgllip1_(a)_(32).jpg
llip1_(a)_(34).jpgllip1_(a)_(35).jpgllip1_(a)_(36).jpg
llip1_(a)_(37).jpgllip1_(a)_(38).jpg


Dodał:  rakowska dnia 09.08.2013 17:57:49         Czytaj więcej · 685 Czytań · Drukuj
 
 
WIECZÓR PIEŚNI i POEZJI


W dniu 1 sierpnia w Domu Kultury w Bolkowie odbył się
" Wieczór Pieśni i Poezji" - Polski Sierpień 2013

Wystąpiły:


- Zespól Ludowy "ECHO"
- Klub Twórców Poezji "ISKIERKA"
- Zespół Ludowy "BOLKOWIANIE"
- Zespół muzyczny "SANDEJ"

W programie zaprezentowano utwory muzyczne i pieśni śpiewane przez Powstańców Warszawy, Legiony J. Piłsudskiego i repertuar pieśni ludowych, jakimi wyrażali Polacy radość z Porozumień Sierpniowych.sier7.jpgsier5.jpgsier8.jpg
sier10.jpgsier9.jpgsier11.jpg
sier12.jpgsier13.jpgsier14.jpg
sier15.jpgsier16.jpgsier17.jpg
sier20.jpgsier18.jpgsier21.jpg
sier23.jpgsier22.jpgsier24.jpg


Dodał:  rakowska dnia 09.08.2013 07:39:00         Czytaj więcej · 675 Czytań · Drukuj
 
 
WIECZÓR PIEŚNI i POEZJI
Iskierka

sier2.jpgsier4.jpgsier3.jpg


JAZDA - PIECHOTA - ŁĄCZNOŚĆ


Źródła: „Wojska łączności w latach 1914 – 1920”, Zbigniew Wiśniewski
Michał Miazga


Klub Twórców Poezji "Iskierka" działającym przy Domu Kultury w Bolkowie

zaprasza na:

WIECZÓR PIEŚNI i POEZJI

Polski Sierpień 1920 - 2013

w dniu 1 sierpnia br. o d godz. 16 00.

w Domu Kultury w Bolkowie


W programie wystąpią:

- Zespól Ludowy "ECHO"
- Klub Twórców Poezji "ISKIERKA"
- Zespół Ludowy "BOLKOWIANIE"
- Akordeonista Krystian Klimczak
- Zespół muzyczny "SANDEJ"

W programie zaprezentowane zostaną utwory muzyczne i pieśni śpiewane przez Powstańców Warszawy, Legiony J. Piłsudskiego i repertuar pieśni ludowych, jakimi wyrażali Polacy radość z Porozumień Sierpniowych.


sier1.JPG

Dodał:  rakowska dnia 20.07.2013 21:15:01         Czytaj więcej · 710 Czytań · Drukuj
 
Strona 2 z 16 < 1 2 3 4 5 > >>
*
Księga Gości

Zobacz księgę gości

Dopisz się do księgi

Położenie
Wiadomości


Wiadomości

Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 8
Nieaktywowany Użytkownik: 604
Najnowszy Użytkownik: Nat
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Copyright 2009 ©Kapela Echo

596,251 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie